افتتاح اولین موزه شهاب سنگ در ایران

شهاب سنگ قطعه جامدی از بقایای جامانده از جرم هایی مانند یک دنباله دار، سیارک یا شهاب واره است که در اصل درفضای بیرونی شکل گرفته و توانسته پس از گذر از جو و تحمل تأثیر آن، بر روی سطح زمین یا یک سیاره دیگر انتقال یابد. امروز شهاب سنگ ها پنجره ای هستند که از فضایی دیگر به روی ما باز شدند و موزه شهاب سنگ می تواند اطلاعاتی درباره کرات دیگر به ما بدهد و تا اندازه زیادی برای جوانان ما جذاب و جالب است. قطعا موزه شهاب سنگ ها در سطح دنیا نیز می تواند در نوع خودش کم نظیر باشد.

افتتاح اولین موزه شهاب سنگ در ایران

صفی پور مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، ضمن قدردانی از سازمان میراث فرهنگی، مدیر کل امور موزه های کشور و مسئولان شهرداری گفت: امروز شاهد افتتاح موزه ای هستیم که حتما برای افرادی که به امور مرتبط با فضا علاقمند هستند، جالب است.

وی اضافه کرد: بد نیست از افرادی گله کنم که کوشش می نمایند با انتشار خبر فعالیت های مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی می گویند این مجموعه از بین رفته، اما رستوران مجموعه فرهنگی و هنری آزادی دارای مجوز بود از این رو امیدوارم که فضا، شرایط، حمایت ها و پشتیبانی ها یاری نمایند که کارهای خوبی انجام شوند. وی اضافه کرد: دیروز نزد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بودم و قول هایی برای افزایش بودجه عمرانی برای بازسازی برج آزادی دادند.

محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه های کشور گفت: موزه ها کوشش می نمایند که جامعه را به سمت توسعه پایدار ببرند. مبنای هر تغییر آگاهی است و زمانی که شناخت خوبی از محیط زیست نداریم به طور حتم، نمی توانیم برخورد خوبی با محیط زیست داشته باشیم. به عنوان مثال، خیلی ها تصور می نمایند که خشکسالی مختص به چند سال اخیر کشورمان است، اما براساس آنچه در اسناد تاریخی آمده، خشکسالی در 2500 سال قبل نیز بوده، اما راه های متعددی را برای حل آن به کار بستیم.

مفاخریان شهردار منطقه 9 نیز گفت: موزه شهاب سنگ ها به گذشته تشکیل دنیا برمی شود. ما با نگاه کردن به خورشید به گذشته نگاه می کنیم و مطالعه روی شهاب سنگ ها می تواند به تحقیقات زمین شناسی یاری کند.

حجت کمالی، مجموعه دار شهاب سنگ نیز از سختی ها و شیرینی های کار جمع آوری شهاب سنگ ها و تاسیس موزه شهاب سنگ گفت و اظهار کرد: نتیجه این کوشش ها جمع آوری حدود 1500 قطعه شهاب است. وجود این شهاب سنگ ها در قالب یک موزه می تواند یاری شایانی به دانش آموزان، دانشجویان و علاقمندان کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: همگردی

به "افتتاح اولین موزه شهاب سنگ در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح اولین موزه شهاب سنگ در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید