دنبال دور زدن قانون بازنشستگان هستند، از تاج خواهش می کنم برود!

به گزارش وبلاگ لامپ ال ای دی، امیر عابدینی در مصاحبه با خبرنگاران، از کوشش مسئولان فدراسیون فوتبال برای دور زدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان انتقاد کرد و از مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال خواست از سمتش کنار برود. وی همچنین با اشاره به تهدید رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر احتمال تعلیق فدراسیون ایران، گفت: آقای شیخ سلمان درباره قانون مادر کشورمان اشتباه فرموده اند!

دنبال دور زدن قانون بازنشستگان هستند، از تاج خواهش می کنم برود!

مشروح گفتگوی امیر عابدینی که بخشی از آن به عملکرد پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا اختصاص داشت، در ادامه می آید:

* وبلاگ لامپ ال ای دی - به عنوان فردی که سابقه مدیریت در باشگاه پرسپولیس را هم دارید، فکر می کنید علت نتیجه نگرفتن این تیم در فینال آسیا چه بود؟

- امیر عابدینی: ابتدا می خواهم بگویم شکل جدید برگزاری این مسابقات که یک تیم از غرب و یک تیم از شرق آسیا به فینال می رسند، یک فرصت طلایی برای کشورهای غرب آسیا است. قهرمانی در لیگ قهرمانان با این شکل از برگزاری بازی ها دور از دسترس نیست و باید طوری برنامه ریزی کنیم که به این هدف برسیم. پرسپولیس اگر شرایط خوبی داشت می توانست قهرمانی را در تهران رقم بزند. از یک سو پرسپولیس از نقل و انتقالات محروم بود و آن اتفاقات برایش رخ داد که به دلیل عدم مدیریت بود. از نظر بضاعت هم که با تیم های شرق آسیا قابل مقایسه نیستیم. کاشیما با تیم دوم خود قبل از بازی با پرسپولیس در لیگ ژاپن پیروز می گردد ولی ما باید التماس کنیم تا سه مسابقه پرسپولیس عقب بیافتد و یا وقتی اردوی تیم ملی آغاز می گردد، شیرازه تیم از هم می پاشد.

* عملکرد خود بازیکنان را چطور دیدید؟

- هم بازیکنان و هم کادر فنی تمام توان خود را گذاشتند. شاگردان برانکو تا جایی که می شد جنگیدند. البته جو 100 هزار نفری و فشار برای قهرمانی و حضور افرادی مثل معاون اول یا وزرا در فشار روی تیم موثر بود. بعضی وزرا انگار تازه یادشان افتاده بود روی جو عمومی قرار بگیرند و حتی سر میز شام و ناهار بازیکنان حاضر شوند. آنقدر جو سنگین شده بود که بعضی از بازیکنان به خاطر این فشار مسئولیتشان را در زمین فراموش نموده بودند. ما تشنه هنجارسازی هستیم ولی خودمان با این کارها ناهنجاری فراوری می کنیم. چرا باید این رفتارها و اقدامات را بزرگنمایی کنیم. پرسپولیس در چند مسابقه در بازی برگشت توانست نتیجه را عوض کند چون جو سنگینی ایجاد نشده بود. دست و پای بازیکن با جو سنگین می لرزد. به شما قول می دهم پرسپولیس یا هر تیم ایرانی دیگر اگر جو آرام و بدون تنش باشد، اینبار قهرمان آسیا گردد.

* قبول دارید اگر وزیر به عنوان مثال در اردوی پرسپولیس حاضر نمی شد یا معاون اول رئیس جمهور به ورزشگاه نمی رفت به عدم حمایت از نماینده ایران متهم می شدند؟

- حمایت که حضور این افراد در اردو یا ورزشگاه نیست. مگر وقتی دولت حمایت می خواهد، مردم به هیات دولت می روند و آنجا می نشینند!؟ اگر دنبال حمایت هستند لطف نمایند مسئله مالیات را طوری حل نمایند که به ورزش لطمه نخورد. اگر دنبال حمایت هستند بعد از 40 سال خودشان ورزشگاه آزادی را درست نمایند نه اینکه با فشار کنفدراسیون فوتبال آسیا و تا آخرین روز، با نگرانی دنبال بازسازی ورزشگاه باشند. دست کارگران، تکنسین ها و مهندسان درد نکند نه کسانی که در این چند سال می توانستند 15 میلیارد تومان هزینه نمایند ولی این کار را نکردند. دولت این کارها را نکرد چون 60 درصد افراد این دولت همیشه هستند. متاسفانه این اتفاقات دولتی به فدراسیون فوتبال هم سرایت نموده است.

* منظورتان چیست؟

- مثلا مدیران فدراسیون فوتبال برای احداث یک ساختمان، دو بار مراسم کلنگ زنی برگزار می نمایند و عکس آن ساختمان را نصب می نمایند. بعد کسی هم نمی پرسد که چرا قبل از آن مزایده برگزار نکردند. چرا به افکار عمومی شرح ندادند مثلا نقشه و طرح ساختمان را چه کسی طراحی نموده است. اصلا بودجه تاسیس این ساختمان قرار است از کجا بیاید. منظورم ساختمان اداری فدراسیون فوتبال در کمپ تیم های ملی است. اینها نمایشی بود که جلوی رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا دادند تا بگویند که ما هم هستیم و به نوعی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور بزنند.

* شما در گذشته در مجمع فدراسیون فوتبال هم عضو بودید. آیا این فدراسیون یک نهاد دولتی است یا غیر دولتی؟ آیا مسئولان فدراسیون فوتبال شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شوند؟

- اصطلاحا به قوانینی که در مجلس تصویب و تایید شد، قوانین مادر می گویند. فیفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا نمی تواند در این قوانین دخالت کند. فیفا فقط می تواند در بخش قوانین فوتبالی پیگیر باشد نه قوانین بخش عمومی کشورها.

* پس از نظر شما مسئولان فدراسیون فوتبال باید از سمت خود کنار بروند در حالی که فیفا و AFC تاکید دارند این کار خلاف اساسنامه است؟

- می خواهم به سئوالتان اینطور جواب بدهم. آیا اگر فیفا تصویب کند که رئیس فدراسیون فوتبال می تواند چراغ قرمز را رد کند، باید اجازه بدهیم این اتفاق بیافتد!؟ اگر فیفا تصویب کند که رئیس فدراسیون فوتبال نباید مالیات بدهد، باید این قانون را قبول کنیم؟ اگر اینطور بود که کمیته اخلاق فیفا به اتهام فساد، اعضای زیادی از این نهاد را نمی گرفت. مگر می گردد قوانین کشور در همه جا عملی و اجرا گردد ولی فدراسیون فوتبال یک جزیره جدا باشد؟ در بخش دولتی و عمومی اگر یک قانون در کشوری مصوب گردد، همه باید به آن تن بدهند. از فدراسیون فوتبال یک سئوال دارم. آیا باشگاهداری دولتی، قانونی و طبق قوانین فیفا است؟ چرا صدای فیفا در این بخش در نمی آید؟

* با این حال به نظر می رسد مهدی تاج و اعضای هیات رئیسه قصد کنار رفتن از سمت های خود را ندارند.

- امیر حاج رضایی که همیشه جزو محترم ترین مربیان و کارشناسان فوتبال ایران بوده است، توصیه جالبی داشت و گفت از مهدی تاج خواهش می کنم فدراسیون فوتبال را رها کند و برود. من هم همین توصیه را به تاج دارم. این زیباترین حرف برای رئیس فدراسیون فوتبال است.

* شما در حالی الان مدافع قانون منع به کارگیری بازنشستگان در فدراسیون فوتبال هستید که چند دوره قبل در مجمع فدراسیون، مقابل همین قانون و در حمایت از علی کفاشیان ایستادید و در نهایت هم کفاشیان رئیس فدراسیون باقی ماند.

- آن زمان این تبصره وجود داشت که اگر دولت منع به کارگیری بازنشستگان را تصویب کرد، بازنشستگان می توانستند با مجوز بمانند. همان زمان هم علی کفاشیان را آدم لایقی می دانستم و حتی انتقادهایم را به او داشتم ولی کوشش کردیم که در سمتش بماند.

* در صورت اجرایی شدن قانون، فدراسیون فوتبال به مشکل می خورد چون تعداد زیادی از اعضای هیات رئیسه بایند بروند؟

- بله باید بخشی از هیات رئیسه هم بروند. ولی گویا آقایان در وزارت ورزش هم قانون را خوب مطالعه ننموده اند! من چند سال است که در فوتبال نیستم ولی به شما می گویم بند 2 ماده 38 اساسنامه فدراسیون فوتبال با صراحت می گوید اگر رئیس به هر دلیلی کنار برود، باید نایب رئیس جایش را بگیرد. اگر هم نایب رئیس نتوانست، یکی از اعضای هیات رئیسه موظف است سرپرست گردد. شنیدم جناب وزیر گفته است از بیرون سرپرستی برای فدراسیون معین می کنیم. گویا ایشان قانون را نمی داند. فیفا اگر هم تهدیدی داشته باشد، روی این بخش هاست. در حال حاضر راهنمایی ممبینی، محمود شیعی و لیلی صوفی زاده سه عضو هیات رئیسه هستند که بازنشسته نیستند. باید سرپرستی فدراسیون فوتبال را بعد از اجرای قانون به یکی از این سه نفر بدهند و بقیه بازنشسته ها خداحافظی نمایند. بعد از آن مجمع فوق العاده تشکیل می گردد و رئیس را انتخاب می نماید.

* شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در جلسه با اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری تهدید نموده است در صورت دخالت دولت، فدراسین فوتبال ایران تعلیق می گردد. آیا از این بابت نگرانی وجود ندارد؟

- آقای شیخ سلمان اشتباه فرموده اند! فوتبال برای اجرای قانون مادر تعلیق نمی گردد. متاسفانه این مسئله دکان دو نبشی است که بعضی ها می خواهند از آن سوء استفاده نمایند.

* به عنوان سئوال پایانی. وزیر ورزش مجددا بحث خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس را مطرح نموده است. چقدر این بحث می تواند جدی باشد؟

- هرکسی به اواخر دوره اش نزدیک می گردد، بحث خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس را پیش می کشد. ان شاءالله که موفق باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دنبال دور زدن قانون بازنشستگان هستند، از تاج خواهش می کنم برود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنبال دور زدن قانون بازنشستگان هستند، از تاج خواهش می کنم برود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید