ظریف در پاسخ به لفاظی های پمپئو: اخاذی دقیقاً چیست؟

وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری خطاب به همتای آمریکایی اش، اقدام اخیر آمریکا در پیشنهاد رشوه دادن به کاپیتان نفتکش ایرانی، آدریان دریا 1، را اخاذی توصیف کرد.

ظریف در پاسخ به لفاظی های پمپئو: اخاذی دقیقاً چیست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز شنبه در پیامی توئیتری در حالی که روی صحبتش با مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا مایک پمپئو بود از او پرسید اخاذی دقیقا چیست؟

ظریف در ادامه نوشت: آیا اخاذی نقض یک قطعنامه (2231 شورای امنیت) سازمان ملل و مجازات کردن کسانی که آن را رعایت می کنند، نیست؟

پیشنهاد رشوه برای دزدی نفت و تحریم کردن آنهایی که رشوه را نمی پذیرند؟ شاید هم (اخاذی) درخواست تسلیم شدن ایران یا تاکید بر گرسنگی کشاندن مردمش باشد؟

یا از نظر شما اخاذی یک اقدام قانونی طبق مفاد برجام است؟

در عین حال ظریف در توئیت دیگری که باز هم خطاب به پمپئو نوشته شده بود از او پرسید: آیا می دانی (کلمه) متمدن به چه معنی است؟

آیا (به معنی) فرستادن پهپاد بر فراز مراسم عروسی برای کشتار بی گناهان است؟

(یا شاید) دزدی دریایی در دریاهای آزاد؟

شاید سرازیر کردن سلاح های مرگ آور به منطقه برای راه انداختن جنگ های غیرانسانی است؟

یا ملتی با (قدمت) چند هزار ساله که طی قرن ها به کسی حمله نکرده است؟

نفتکش آدریان دریا (گریس-1) حدود دو ماه قبل به بهانه بی اساس نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط شناورهای نیروی دریای انگلیس در تنگه جبل الطارق توقیف شد.

دادگاه عالی جبل الطارق ابتدا در روز جمعه 14 تیر حکم توقیف این نفتکش حامل نفت ایران را به مدت 14 روز تمدید کرد و پس از سرانجام این دوره بار دیگر حکم به تمدید 30 روزه توقیف نفتکش گریس 1 داد.

خاتمه پنجشنبه بیست و چهارم مرداد، دادگاه عالی جبل الطارق با بی اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس-1 (آدریان دریا) حکم آزادی آن را صادر کرد و بامداد روز دوشنبه 28 مردادماه این نفتکش به سمت مقصد خود به راه افتاد.

در آخرین تلاش ها برای جلوگیری از فعالیت این کشتی، کننده ویژه آمریکا در امور ایران طی تماسی مستقیم با ناخدای کشتی پیشنهاد رشوه به وی داده بود تا کشتی را به بندری که قابل توقیف باشد ببرد.

س

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ظریف در پاسخ به لفاظی های پمپئو: اخاذی دقیقاً چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف در پاسخ به لفاظی های پمپئو: اخاذی دقیقاً چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید