منتخب تصاویر فضایی روزهای گذشته از نگاه اسپیس

به گزارش وبلاگ لامپ ال ای دی، ایسنا نوشت: پایگاه خبری اسپیس، منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرد.

منتخب تصاویر فضایی روزهای گذشته از نگاه اسپیس

پایگاه اسپیس منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر نموده است.

گردشگری فضایی با فضاپیمای نیوشپرد

شرکت خصوصی بلو اوریجین روز 23 ژانویه توانست فضاپیمای نیوشپرد را با پیروزیت به فضا پرتاب کند. شرکتبلو اوریجین که توسط جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا تأسیس شده است، 23 ژانویه فضاپیمای بدون سرنشیننیوشپرد را به فضا پرتاب کرد و با پیروزیت به زمین تگزاس فرود آورد. این پرتاب به صورت آزمایشی انجام شد و بلو اوریجین را یک گام به سمت هدف نهایی خود یعنی اعزام انسان به فضا، نزدیک تر کرد. انجام این پرتاب به طرز قابل توجهی حائز اهمیت بود؛ زیرا هدف از این پرتاب انجام 8 پروژه تحقیقاتی ناسا بود. پرتاب نیوشپرد روز گذشته در ساعت 10:05 به وقت محلی از پایگاه پرتابی شرکت بلواوریجین صورت گرفت. راکت نیوشپرد حامل کپسولی بود که در آن تجهیزات ناسا قرار داشت تا یک پرواز زیرمداری صورت گیرد و راکت به فاصله 66 مایلی برسد.

تولد 15 سالگی فرصت

مریخ نورد فرصت در 24 ژانویه سال 2004 در سیاره مریخ فرود آمد. اما این 15 سالگی تا حدودی غم انگیز است، چرا که این مأموریت ناسا از تاریخ 10 ژوئن 2018 با تیم کنترل خود در زمین ارتباط برقرار ننموده است. آخرین ارتباطی که ناسا از کاوشگر فرصت دریافت کرد، در ماه ژوئن 2018 و پیش از وقوع یک طوفان گرد و غبار عظیم در سیاره سرخ بود. طوفان گرد و غبار اولین بار در ماه مه گزارش شد. از چهار تا پنج ژوئن، جو مریخ رو به خراب شدن رفت. هفتم تا 10 ژوئن، طوفان گرد و غبار شدت یافت و در این زمان بود که فرصت با پیغام کمبود قدرت روبرو شد.

مهندسان ناسا در تاریخ 13 ژوئیه تأیید کردند که طوفان گرد و غبار، بسیار بزرگ است و تمام تماس ها با فرصت از بین رفته و پنل های خورشیدی دیگر قادر به شارژ باتری های کاوشگر نیستند.

دومین پرواز آزمایشی هواپیما استارتولانچ

شرکت استارتولانچ در روزهای اخیر بزرگترین هواپیمای دنیا را برای دومین بار مورد آزمایش قرار داد و این هواپیما نیز در دومین پرواز آزمایشی خود رکورد جدیدی را ثبت کرد.

شرکت آمریکایی استراتولانچ(Stratolaunch) که در سال 2011 توسط پل آلن(Paul Allen) پایه گذاری شد، اکنون برای دومین بار بزرگترین هواپیمای دنیا را مورد آزمایش قرار داد. در آزمایش اولیه استراتولانچ این هواپیما با سرعت 74 کیلومتر بر ساعت روی باند فرودگاه حرکت کرد. روز 9 ژانویه در دومین پرواز آزمایشی این هواپیما پیروز به حرکت با سرعت 126 مایل بر ساعت (202 کیلومتر بر ساعت) روی باند فرودگاه پایگاه هوایی و فضایی موهاوی(Mojave Air & Space Port) شد.

در طول این آزمایش سرعت این هواپیما به 110 گره رسید. هر گره برابر 1852 متر در ساعت است. این هواپیما قادر است بارهایی تا وزن 250 تن را حمل کند. این هواپیمای غول پیکر 28 چرخ و وزنی معادل 226 پوند (102 کیلوگرم) دارد و طول بال های آن 385 فوت (117 متر) است.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "منتخب تصاویر فضایی روزهای گذشته از نگاه اسپیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتخب تصاویر فضایی روزهای گذشته از نگاه اسپیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید