موفقیت محققان کشور در فراوری موش های هموفیلی، کوشش برای توسعه روش های ژن درمانی

یکی از روش های درمان بیماری هموفیلی، ژن درمانی است که برای اجرای مطالعات آن احتیاج به حیوانات مدل است که در این راستا محققان کشور به فراوری موش های مبتلا به هموفیلی نوع A دست یافتند و به گفته آنها این موفقیت می تواند در ژن درمانی این بیماری آنها را کمک کند.

موفقیت محققان کشور در فراوری موش های هموفیلی، کوشش برای توسعه روش های ژن درمانی

دکتر علیرضا زمردی پور، رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی زیست فناوری در گفت وگو با خبرنگاران، اجرای پژوهش ها در زمینه بیماری های ژنتیکی انسانی را مستلزم اجرای ملزوماتی دانست و گفت: یکی از این روش ها انجام مطالعات بر روی حیوانات مدل است؛ چرا که حیوانات مدل شرایطی را برای محققان فراهم می نماید که بتوانند آزمایش های مورد نظر را اجرایی نمایند.

وی با اشاره به اهمیت موش های آزمایشگاهی در اجرای تحقیقات، خاطر نشان کرد: بسکمک از بیماری هایی که در انسان سراغ داریم مانند هموفیلی را می توان در این حیوانات ایجاد کرد.

زمردی پور با بیان اینکه از هر 5 تا 10 هزار نوزاد پسر یک نفر به بیماری هموفیلی مبتلا می شوند، اظهار کرد: این بیماری در کنار مشکلاتی که برای بیمار ایجاد می نماید، هزینه های درمانی زیادی را در پی دارد؛ از این رو با اجرای پروژه تحقیقاتی توانستیم موش های مبتلا به هموفیلی نوع A را در پژوهشگاه ملی زیست فناوری فراوری کنیم.

رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی زیست فناوری اهمیت فراوری موش های مبتلا به هموفیلی نوع A را توسعه روش های درمانی این بیماری نام برد و ادامه داد: هدف اصلی از اجرای این پروژه فراوری موش های هموفیلی نوع A است و بدون شک دستیابی به این فناوری ما را در ادامه مطالعات برای درمان این بیماری کمک خواهد نمود.

زمردی پور با تاکید بر اینکه در حال حاضر 2 تا 3رده موشی در این پژوهشگاه ایجاد شده است، یادآور شد: یکی از روش های درمان بیماری هموفیلی، ژن درمانی است و یکی از برنامه های ما در اجرای این پروژه انتقال ژن سالم به موش های مبتلا است.

نحوه فراوری موش های مبتلا به هموفیلی

دکتر مهدی شمس آرا، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی زیست فناوری با تاکید بر اینکه برای فراوری موش های مبتلا به هموفیلی از فناوری کریسپر استفاده کردیم، یادآور شد: کریسپر روش ویرایش ژنوم است که از آن برای ایجاد تغییرات دلخواه در داخل ژنوم به صورت هدفمند استفاده می گردد.

وی با تاکید بر اینکه این روش در جهان به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، اضافه کرد: ما برای فراوری موش های هموفیلی ابتدا ژن فاکتور 8 موشی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم و منطقه مناسب را برای هدف گیری انتخاب کردیم.

شمس آرا ادامه داد: بعد از این فرآیند، یکسری RNAهای هدایت را سنتز کردیم و RNA های سنتز شده در وکتورهای مناسبی کلون سازی شدند و کلون های ایجاد شده به صورت تزریق به داخل پیش هسته موش، تزریق و سپس جنین موش های دست ورزی ژنتیکی شده به داخل رحم مادر خوانده منتقل شد.

این محقق اعلام نمود: موش های متولد شده با استفاده از روش های مولکولی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و بعد از تایید وجود بیماری در سطح مولکولی، آنالیزهای بیوشیمی بر روی این موش ها صورت گرفت.

محقق این طرح تاکید نمود: در این آزمایش ها غیر فعال شدن فاکتور 8 انعقاد خون به اثبات رسید.

به گزارش خبرنگاران، هموفیلی دسته ای از بیماری ارثی است که در آن توان بدن برای ایجاد لخته و انعقاد خون جهت جلوگیری از خونریزی در صورت پاره شدن رگ مختل شده است. هموفیلی نوع A (هموفیلی نوع کلاسیک) یا (نقص فاکتور انعقادی 8) شایع ترین شکل این اختلال به شمار می رود، به گونه ای که در هر 5 تا 10 هزار نوزاد پسر یک بیمار مبتلا به هموفیلی یافت می گردد. این بیماری تقریباً به طور انحصاری در مردان ایجاد می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موفقیت محققان کشور در فراوری موش های هموفیلی، کوشش برای توسعه روش های ژن درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت محققان کشور در فراوری موش های هموفیلی، کوشش برای توسعه روش های ژن درمانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید