پالتیکو، توقف در برابر توقف، طرح فرانسوی ها برای متوقف کردن کاهش تعهدات برجامی تهران

به گزارش وبلاگ لامپ ال ای دی، یک رسانه آمریکایی روز چهارشنبه به نقل از دیپلمات های اروپایی گزارش داده فرانسه طرحی موسوم به توقف در برابر توقف در دست آنالیز دارد که بر اساس آن کاهش تعهدات برجامی ایران در برابر توقف تحریم های آمریکا در سطح فعلی پیشنهاد شده است.

پالتیکو، توقف در برابر توقف، طرح فرانسوی ها برای متوقف کردن کاهش تعهدات برجامی تهران

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ لامپ ال ای دی، یک رسانه آمریکایی روز چهارشنبه مدعی شده فرانسه در حال ارزیابی گزینه هایی برای کاستن از تنش ها میان ایران و آمریکا و نجات توافق هسته ای برجام است.

پایگاه خبری پالتیکو با اشاره به سفر اخیر امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه به تهران برای حفظ توافق هسته ای به نقل از دیپلمات های اروپایی می نویسد یکی از گزینه هایِ در دستِ آنالیز، طرحی موسوم به توقف در برابر توقف است. در این طرح پیشنهادی قرار است آمریکا در ازای توقف اقدامات بیشتر از سوی ایران برای کاستن از تعهدات برجامی، اعمال تحریم های بیشتر را به منظور شروع گفت وگوها متوقف کند.

خبرگزاری فرانسه پیش از این گزارش داده بود امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه میخواهد رهبری کوشش های اروپا برای نجات توافق هسته ای برجام را بر عهده بگیرد.

یک مقام ریاست جمهوری فرانسه روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: در مرحله حساسی قرار داریم چون هر دو طرف (آمریکا و ایران) منافعشان را در افزایش فشار می بینند.

علی رغم این، یک مقام اروپایی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته بود کشورهای اروپایی در کوششند در ازای ژست های نمادین از سوی آمریکا، ایران را به ماندن در توافق هسته ای ترغیب نمایند.

سفر امانوئل بون به تهران، دومین سفر او به ایران در یک ماه گذشته است. امانوئل ماکرون چهار گفت وگو با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و دو گفت وگو با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مورد برجام داشته است.

پالتیکو نوشته هنوز معین نیست ماکرون و اتحادیه اروپا بتوانند پیشرفتی در رسیدن به هدف خود برای حفظ برجام داشته باشند. کوشش قبلی ماکرون برای جلوگیری از خروج آمریکا از این توافق هسته ای به شکست منجر شد.

پی یر ورمونت، سفیر سابق فرانسه در واشنگتن و بروکسل که سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا توسط او راه اندازی شده می گوید دیپلماسی می تواند نتیجه بخش باشد.

او گفته تنش زدایی در گام اول و رسیدن به نوعی توافق برای برطرف دست کم بعضی از تحریم ها در گام دوم طرحی است که در بسیاری مسائل دیگر جواب داده است. ورمونت توضیح داد امنیت منطقه مسئله ای است که در گام سوم می توان آن را عنوان نمود. وی گفت مسئله ای که در حال حاضر وجود دارد این است که چطور باید به اینجا رسید و میان آمریکایی ها و ایرانی ها اعتماد ایجاد کرد.

  • طرح توقف در برابر توقف

یک مقام بلندپایه اروپایی به رسانه آمریکایی گفت: کوشش های فعلی بر خرید زمان و متقاعد کردن طرفین به انجام ژست های مجزا برای بازگشت به وضعیت قبلی متمرکز است.

به نوشته پالتیکو، اولین گام می تواند توافق بر سر طرح توقف در برابر توقف به منظور ایجاد فرصتی برای گفت وگو باشد. دومین گام می تواند عقب گرد ایران از گام هایی باشد که در راستای کاستن از تعهداتش ذیل برجام برداشته است.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، یک مشوق احتمالی برای ترغیب ایران به این کار این خواهد بود که آمریکا معافیت از تحریم ها را برای بعضی از مشتری های نفت ایران فعال کند.

یک مقام ارشد بلندپایه اروپایی گفت: در بخش محوری کوشش ها برای تنش زدایی، فرض بر این است که امکان انتقال بعضی محموله های نفت ایران به مشتری های اصلی نفت این کشور وجود خواهد داشت. پالتیکو نوشته این کشورها، چین، هند و ژاپن را شامل می شوند.

اما این ایده با مخالفت های جدی در واشنگتن رو به رو است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: طبق دستور رئیس جمهور [آمریکا] هیچ معافیتی برای واردات نفت ایران صادر نخواهد شد. خرید نفت ایران طبق قوانین آمریکا فعالیتی است که قابل تحریم است. تحریم های ثانویه آمریکا کاملاً اجرا خواهند شد.

دیگر مولفه های مصالحه احتمالی، مشارکت بیشتر کشورهای اروپایی در طرح آمریکا برای ایجاد ائتلاف دریایی، در ازای نرمش از سوی آمریکا در تحریم شرکت های اروپایی همکار با ایران است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "پالتیکو، توقف در برابر توقف، طرح فرانسوی ها برای متوقف کردن کاهش تعهدات برجامی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پالتیکو، توقف در برابر توقف، طرح فرانسوی ها برای متوقف کردن کاهش تعهدات برجامی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید