آمریکا از روی استیصال 8 کشور را از خرید نفت ایران مستثنی کرد

به گزارش وبلاگ لامپ ال ای دی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، فرمان رئیس جمهور آمریکا برای معافیت 8 کشور از خرید نفت ایران را نشان دهنده شکست آمریکا دانست و گفت: ترامپ این فرمان را از روی استیصال و با اکراه صادر نموده است. این نشان می دهد که آمریکا در سیاست اصلی اش شکست خورده است.

آمریکا از روی استیصال 8 کشور را از خرید نفت ایران مستثنی کرد

اسدالله قره خانی در گفت وگو با وبلاگ لامپ ال ای دی اظهار کرد: سیاست های آمریکا صفر و صدی است و حالا که به نقطه مورد نظر خود نرسیده اند می توان گفت که آنها شکست خورده و ما در عین حال روال طبیعی خود را ادامه می دهیم.

وی یادآور شد: آمریکا اعلام نموده بود که سه ماه زمان برای مباحث تحریم مالی و بانکی و شش ماه وقت برای تحریم نفت در نظر گرفته است در این شش ماه پالایشگاه ها باید شرایط خود را به گونه ای تنظیم می کردند که از خرید نفت ایران صرف نظر نموده و نفت کشورهای دیگر را جایگزین نمایند. برای رسیدن به این هدف دیپلماسی قوی از ترامپ تا وزیر خزانه داری به عنوان رئیس گروه تحریم ها و اعضای کنگره به کار گرفته شده تا بتوانند کشورها را از نخریدن نفت از ایران قانع نمایند.

قره خانی ادامه داد: کشورهای اوپک و غیر اوپک نیز گفته بودند که نفت بیشتری فراوری می نمایند تا جایگزین نفت ایران باشد. همه این اتفاقات رخ داد اما در نهایت از روی استیصال و نه انتخاب مجبور به معاف کردن 8 کشور از خرید نفت ایران شدند که حتما این کار با اکراه اجرا شده است لذا می توان این موضوع را نشان دهنده شکست و ناتوانی آمریکا در رسیدن به هدفش دید.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد: با این اتفاق دو فرصت برای ما ایجاد شد اولین موضوع راه افتادن بخش خصوصی و قسمت بورس نفت بود دومین موضوع آن است که کشورهای غربی اروپایی و آسیایی دنبال آن هستند که به غیر از کانال سوئیفت کانال دیگری پیدا نموده تا جایگزین سوئیفت شوند که سوئیچ آن در دست آمریکا است. آنها می خواهند یورو را جایگزین نموده و دلار را ضعیف نمایند چون حس می نمایند حرکتی که امروز آمریکا انجام داده می تواند به عنوان یک اهرم مقابله گرایانه به کار گرفته گردد. آنها این کار را برای این که در آینده به آن مبتلا نشوند انجام دادند و به دنبال راهی برای جایگزین دلار هستند.

وی با این احتمال که در آینده کشورهای دیگری از خرید نفت ایران مسثننی می شوند، گفت: در گذشته همه جهان اعم از غرب و شرق و سازمان ملل و اروپا و آمریکا در یک صف و ما در صف دیگر بودیم اما امروز آمریکا تنها مانده و همه در طرف دیگر قرار دارند. این همان اراده سیاسی است که می توان آن را باور کرد که همه در نقطه مقابل آمریکا هستند. این که در عمل اتفاقی رخ می دهد یا توفیقی حاصل می گردد بحث دیگری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آمریکا از روی استیصال 8 کشور را از خرید نفت ایران مستثنی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از روی استیصال 8 کشور را از خرید نفت ایران مستثنی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید