دانشجویان چگونه مانع قطع 5 هزار درخت صنوبر 10 ساله شدند؟

هر سال 5 هزار درخت صنوبر 10 ساله از جنگل های کشور برای فراوری 100 میلیون ورق کاغذ A 4 قطع می گردد تا 200 هزار سرانجام نامه دانشجویی در 5 نسخه چاپ شوند؛ اما از سال جاری وضع تغییر می نماید.

دانشجویان چگونه مانع قطع 5 هزار درخت صنوبر 10 ساله شدند؟

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، طبق اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال آینده چاپ کاغذی خاتمه نامه ها ممنوع است.

هر سال 5 هزار درخت صنوبر کمتر قطع می گردد

بنا بر آمار رسمی سالانه حدود 200 هزار خاتمه نامه در 5 نسخه در کشور تهیه می گردد که تهیه هر عدد خاتمه نامه به طور متوسط به صفحه کاغذ احتیاج دارد و با این حساب پیش بینی می گردد با حذف کاغذی خاتمه نامه ها سالانه 100 میلیون ورق کاغذ A 4 در کشور صرفه جویی و از قطع سالانه 5 هزار درخت صنوبر 10 ساله از جنگل های کشور جلوگیری گردد.

هر سال 5 هزار درخت صنوبر 10 ساله از جنگل های کشور برای فراوری 100 میلیون ورق کاغذ A 4 قطع می گردد تا 200 هزار خاتمه نامه در 5 نسخه چاپ گردد.

اگرچه تمامی ابعاد این طرح نشان می دهد که بیشترین یاری را به محیط زیست و حتی به اقتصاد کشور در شرایط فعلی خواهد نمود اما بعضی هم نسبت به آن ابهاماتی دارند، از جمله این که برای مثال بعضی داوران اعلام می نمایند که برای داوری خاتمه نامه ها، احتیاج به نسخه کاغذ دارند تا اصلاحات را در آن یادداشت نمایند و بتوانند آن را راحت تر مطالعه نمایند و دانشجویان از این بابت نگرانی دارند که شاید کاغذی نبودن خاتمه نامه در فرایند ارزیابی اثر گذار باشد و در نهایت روی نظر داوران تاثیر خود را نشان دهد.

دردسر نگهداری نسخ کاغذی خاتمه نامه ها خاتمه می یابد

علاوه بر ابعاد اقتصادی حذف کاغذی خاتمه نامه ها یکی دیگر از موضوعات مهم در این طرح توجه به فضای نگهداری خاتمه نامه ها در دانشگاه و موسسات آموزش عالی بوده است در سال های گذشته خبرهایی از انباشت خاتمه نامه ها در محیط های دانشگاهی منتشر شد که بعضی از آنها از بی اهمیتی به آنها کنایه داشته است؛ این مسائل در نتیجه نبود فضای کافی فیزیکی برای نگهداری خاتمه نامه ها ایجاد می گردد این رو یکی از اهدافی که این طرح دنبال می نماید برطرف این مشکل است.

در اینکه استاد راهنما هم خاتمه نامه را نگه دارد شک داریم

حسینی یک دانشجوی دکتری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران درباره این تصمیم، گفت: هزینه زیادی در مقطع کارشناسی ارشد برای چاپ خاتمه نامه کاغذی نموده ایم که برای مقطع دکتری هم این هزینه قرار بود که تکرار گردد.

بعضی افراد هنوز علاقه مند به خواندن کتاب های کاغذی هستند و خاتمه نامه کاغذی احتمال مراجعه افراد به این پژوهش ها را افزایش می دهد؛ البته مراجعه نماینده برای استفاده از خاتمه نامه کاغذی باید به ساختمان دانشگاه مراجعه می کرد و خاتمه نامه های الکترونیکی می تواند پژوهش های دانشگاهی را در دسترس تر کند.

وی گفت: در مقطع کارشناسی ارشد برای خاتمه نامه تقریبا 150 صفحه ای 400 هزار تومان هزینه کردم؛ دانشجو باید حدود 5 تا 6 نسخه از خاتمه نامه خود تهیه کند یک یا 2 نسخه به کتابخانه مرکزی، یک نسخه به کتابخانه دانشگاه، یک نسخه به استاد راهنما، 2 نسخه به دو استاد داور و یک نسخه به استاد مشاور ارائه دهد؛ در بسیاری مواقع این خاتمه نامه های کاغذی دور ریخته می گردد، اینکه استاد راهنما خاتمه نامه را نگه دارد از سایران بیشتر است و با توجه به تعداد زیاد دانشجویان تازه مطمئن نیستیم او هم خاتمه نامه را نگه دارد، داوران و استاد مشاوره که بعید است اصلاً خاتمه نامه را نگه دارند بنابراین هزینه ای بود که به هدر می رفت از این رو حذف خاتمه نامه های کاغذی از نظر اقتصادی به نفع دانشجو است.

شاید احساس کاغذ شانس استفاده از پژوهش های خاتمه نامه را بیشتر می کرد

عزیزی دانشجوی دیگری که ارشد را در یک دانشگاه دولتی گذرانده و می گوید که برای خاتمه نامه زحمت بسیاری کشیده در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران درباره این تصمیم، گفت: نسبت به این تصمیم نظر مثبت و منفی داریم؛ زیرا بعضی از افراد هنوز علاقه مند به خواندن کتاب های کاغذی هستند و اینکه نسخه از خاتمه نامه ها به صورت کاغذی وجود داشته باشد احتمال مراجعه افراد به این پژوهش ها را افزایش می دهد و باعث می گردد که احتمال استفاده از این پژوهش ها بیشتر گردد.

به گفته وی، البته وقتی خاتمه نامه ها به صورت کاغذی در دانشگاه نگهداری می شد مراجعه نماینده برای استفاده از خاتمه نامه باید به ساختمان دانشگاه مراجعه می کرد و باید حتماً مراجعه حضوری بود. اکنون که قرار است پژوهش ها به صورت الکترونیکی ثبت گردد باید مراجعه به منابع الکترونیکی آسان باشد، مزیت خاتمه نامه های الکترونیکی این است که دانشجو می تواند مانند دیگر مطالب الکترونیکی یا مطالبی که در اینترنت پیدا می نماید از پژوهش های دانشگاهی هم استفاده کند اما به شرط اینکه امکان دسترسی به گونه ای آسان برای همه فراهم باشد.

این دانشجو گفت: گفته می گردد که قرار است پژوهش ها در ایرانداک گردآوری شوند که امیدوارم شرایط دسترسی آسان باشد.

اساتید و داوران به تدریج خود را با خاتمه نامه های الکترونیکی عادت می دهند

داوران برایشان راحت تر است که از خاتمه نامه کاغذی استفاده نمایند و اصلاحات را در آن بنویسند یا استاد راهنما علاقه دارد خاتمه نامه کاغذی داشته باشد و آن را بخواند، اما آنها هم به تدریج خود را با روش جدید عادت می دهند.

رمضانعلی صادق زاده، استاد تمام دانشگاه خواجه نصیر در رشته مخابرات و برق در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، گفت: به دلیل اثرات حفظ محیط زیست و کاهش مصرف کاغذ با الکترونیکی کردن اغلب فرایندها موافق هستیم که خاتمه نامه ها یکی از این موارد است.

وی ادامه داد: هر چقدر بتوانیم کمتر از کاغذ استفاده کنیم برای کشور بهتر است و این صرفه جویی علاوه بر اثرات زیست محیطی در اقتصاد کشور هم اثرگذار خواهد بود.

صادق زاده خاطر نشان کرد: البته داوران برایشان راحت تر است که از خاتمه نامه کاغذی استفاده نمایند و اصلاحات را در آن بنویسند یا استاد راهنما علاقه دارد خاتمه نامه کاغذی داشته باشد و آن را بخواند، اما با این حال با توجه به اینکه مزایای الکترونیکی شدن نسبت به غیرالکترونیکی بیشتر است، اساتید و داوران هم باید به تدریج خود را با این روش عادت دهند و از این رو از الکترونیکی شدن خاتمه نامه ها استقبال می کنیم.

الان هم دانشجو در صورت تمایل خود نسخه کاغذی را چاپ می نماید

محمد سلیمانی عضو هیأت علمی و استاد رشته مخابرات و برق دانشگاه علم و صنعت در گفت وگو با گروه علمی و دانشگاه خبرنگاران، در این باره گفت: در حال حاضر هم کم و بیش همین روش اجرا می گردد؛ به این معنی که دانشجوها نسخه الکترونیکی می فرستند و داوران آنالیز می نمایند.

یکی از موضوعات مهم در الکترونیکی کردن خاتمه نامه ها توجه به گرد آوری پژوهش ها است که با حفظ ارزش کار پژوهشی، هم امکان دست یابی دوباره پژوهش ها فراهم باشد و هم از تقلب در پژوهش جلوگیری گردد.

وی گفت: چاپ کاغذی خاتمه نامه ها واقعا ضرورتی ندارد و اکنون هم دانشجو بسته به علاقه خود نسخه کاغذی را چاپ می نماید.

سلیمانی تاکید نمود: البته در بحث الکترونیکی شدن خاتمه نامه، موضوع جمع آوری و گردآوری خاتمه نامه ها بسیار لازم است که کار تکراری انجام نگردد و پژوهش ها قابل جستجو و دسترسی باشند و همچنین امکان آنالیز برای جلوگیری از تقلب فراهم باشد.

بیشتر کاغذ در مراحل تدوین خاتمه نامه مصرف می گردد

مسعود برومند معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره تاثیر نبود نسخه کاغذی برای داوران به خبرنگار، گفت: گاهی ممکن است یک یا دو نسخه کاغذی لازم باشد که دانشجو می تواند تهیه کند و به داور ارائه دهد و مسئله ای در این باره نیست؛ اما بیشتر مصرف کاغذ مربوط به مراحل تدوین خاتمه نامه بود که به داوران داده و پس از خواندن پاره می گردد.

منتظر ابعاد دیگر مدیریت سبز در نظام آموزش عالی باشیم

شواهد نشان می دهد که با وجود چاپ نهایی خاتمه نامه در 5 نسخه، بیشترین استفاده کاغذ مربوط به فرآیند تدوین خاتمه نامه است که دانشجو بخش هایی از خاتمه نامه را به استاد ارائه می نماید و این برگه ها پس از استفاده دور ریخته می شوند.

با توجه به نظر مساعد به اساتید، مسئولان و دانشجویان نسبت به حذف کاغذی خاتمه نامه ها این طرح راستا سختی را برای اجرا پیش رو ندارد.

تجربه الکترونیکی کردن بسیاری از امور در سال های اخیر در کشور وجود داشته و به نوعی بیشتر آحاد جامعه کشور در این چالش وارد شده اند.

مدیریت سبز از جمله پروژه هایی است که از سال های اخیر در دستور کار وزارت علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفته و بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مدیریت سبز را در دستور کار قرار دهند و در آن زمینه اقداماتی ترتیب داده اند.

پس از حذف کاغذی خاتمه نامه ها در راستای اجرای مدیریت سبز، حذف تدریجی ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در دانشگاه ها از دیگر اقدامات توصیه شده وزارت علوم است که در سال های آینده بیشتر درباره آن خواهیم شنید.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "دانشجویان چگونه مانع قطع 5 هزار درخت صنوبر 10 ساله شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان چگونه مانع قطع 5 هزار درخت صنوبر 10 ساله شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید